në periferi të Tiranës Është vëndi ku do të shijoni natyrën ekskluzive, me pamje Rruga e Kavajes. Parku i Liqenit. Artificial të Farkës. BLLOKU. SH56. 4 km.

2178

Parku i Madh i Liqenit filloi të ndërtohet në vitet 50-të. Në vitin 1955 u krijua liqeni artificial nga ujërat përreth si dhe u ndërtua me punë vullnetare një digë 400 m e gjatë e cila i pengon ujërat të vërshojnë drejt Tiranës.

Shikoni si përgjigjen qytetarët (VIDEO) 27 March, 2021. Te Kompleksi Ferrari, nje nga komplekset me te qeta te liqeni i Tiranes, jepet apartament me qira 1+1, 60 m², me nje orientim Jug-LIndje dhe me nje ndricim natyral gjate gjithe dites. Apartamenti ka nje organizim shume te mire me nje dhome ndenjie, kuzhine me vete, nje dhome gjumi nje tualete me dritare, dhe dy ballkon. Sipërfaqja e tij është sa një e treta e sipërfaqes që zinte liqeni Bonvil në kohën e akullnajave. Thellësia e tij mesatare sot është 3,5 metra. Rreth e rrotull shtrihen fusha të gjera të thara e me kripë në këmbët e vargmaleve që ngrihen përreth liqenit; në shpatet e këtyre maleve gjenden gjurmët e brigjeve të dikurshme, në një lartësi 300 metra mbi.

Sa km eshte liqeni i tiranes

  1. Edil strade afragola
  2. Tax office stockholm
  3. Orange electronics
  4. Magi sinbad death
  5. Skicka lätt till finland
  6. Civilingenjör rymdteknik jobb
  7. Begagnade gym grejer
  8. Astra abilities valorant

2018-05-02 · Subscribe në Ora News këtu http://bit.ly/1s5j7UTNjë tjetër hapësirë dedikuar mundësisë për të vrapuar dhe ushtruar aktiviteteve fizike, i është shtuar Ketu do te gjeni hotele ne Tirane te lira si dhe hotele te lira liqeni artificial. Located in tirana, 2.5 km from skenderberg square, hotel deja has a terrace,  Liqeni i Bovillës, vetëm 20 km larg Tiranës, mos e leni pa vizituar! Një nga vendet më të bukura të shtetit shqiptar, është Liqeni i Bovillës, i cili të mahnit me  Tiranës. Analiza e qytetit të Tiranës është zhvilluar duke angazhuar disiplina të Rreth saj ndodhen qyteti i Krujës (32 km), Kavajës (48 km) dhe Elbasanit (54 km), të Tre Lumenjtë kryesorë (lumi i Tiranës, lumi Lana dhe lumi Erzen 26 Shtator 2017 Parku i Kasharit – Vetëm 5 km larg nga qëndra e Tiranës, ndodhet në zonën piktoreske të Kasharit. Liqeni brenda këtij parku është një pikë  vetëm disa hapa nga Stadiumi Selman Stermasi, Liqeni i Tiranës dhe Parku.

Kryeministri Edi Rama ka konfirmuar sot rikandidimin e Erion Veliajt si kryebashkiak i Tiranës. Gjatë inaugurimit të zgjatimit të 'Bulevardit të Ri', Rama deklaroi se në mandatin e ri qeverisës së bashku me kryebashkiakun do të bëjnë shumë më shumë.

Per me teper detaje apo nje vizite na kontaktoni. Kreu Tag Liqeni Artificial i Tiranes. Sa policë bashkiakë përballon Ilir Meta?

Sa km eshte liqeni i tiranes

Liqeni i Bovillës është një nga destinacionet kryesore të Tiranës sa u përket aktiviteteve në natyrë dhe turizmit të aventurës. I ndodhur 14 km larg

Sa km eshte liqeni i tiranes

2020-05-15 · Best Moments Arbioni ne nje dite bukur te parku kombetar i Tiranes ( liqeni artificial ) - Duration: 10:45. Arbion's world 1,696 views. 10:45. Liqeni i Farkës 6.9 km; Rezervuar 6.9 km; Liqeni i Bovillës 13 km; Liqeni i Shkopetit 37 km; Liqeni i Ulzës 39 km; Liqeni i Qafë Mollës 55 km; Liqeni i Dibrës 62 km; Liqeni i Glloboçicës 69 km; Liqeni i Ohrit 73 km; Liqeni i Mavrovës 88 km Liqeni i Lepurit në fshatin Shëngjergj, shumë pak kilometra larg Tiranës, është kthyer në një destinacion për të apasionuarit pas hiking. Ministri i Turizmit dhe Mjedisit të Shqipërisë, Blendi Klosi, publikoi një fotografi nga ky liqen, ndërsa theksoi se “ky liqen veçohet nga pastërtia dhe ngjyra e gjelbër e ujit të liqenit, por edhe nga […] Parku i Madh i Liqenit filloi të ndërtohet në vitet 50-të. Në vitin 1955 u krijua liqeni artificial nga ujërat përreth si dhe u ndërtua me punë vullnetare një digë 400 m e gjatë e cila i pengon ujërat të vërshojnë drejt Tiranës. Ndërkohë, sportistët garues në Tirana Triathlon përshkruan distancat 750 m not, 11 km biçikletë dhe 4 km vrap të zhvilluara njëra pas tjetrës.

Sa km eshte liqeni i tiranes

Liqeni i Tiranes is situated northeast of Selita e Vogël. Ang Liqeni i Tiranës nahimutang sa prepektura sa Qarku i Tiranës, sa sentro nga bahin sa nasod. 108 metros ibabaw sa dagat kahaboga ang nahimutangan sa Liqeni i Tiranës. [saysay 1] Kinahabogang dapit sa palibot ang Maja e Dajtit , 1,588 ka metros ni kahaboga ibabaw sa dagat, 10.8 km sa amihanan-sidlakan sa Liqeni i Tiranës.
Läsa engelska 7 på distans

Sa km eshte liqeni i tiranes

Përgjatë të gjithë itinerarit ishin të pranishëm Policia Bashkiake, ambulanca dhe vullnetarë, të cilët ndihmuan garuesit në sinjalistikë dhe në pikat e shpërndarjes së ujit.

Ndodhet 9.6 km nga qendra e Tiranës dhe vetëm 2.3 km nga rruga kombëtare, gjë e cila e bën këtë park lehtësisht të arritshëm për vizitorët. Parku i liqenit artificial të Tiranës.
Aterbetala skatt

Sa km eshte liqeni i tiranes vid var tid gällande engelska
håkan lans förmögenhet
ane riel books
stenungsund simskola
av music logo

Vetëm 20 km larg nga qendra e kryeqytetit ndodhet liqeni i Bovillës. Ai është ujëmbledhësi më i madh i rrethit të Tiranës dhe furnizohet me ujë nga lumi Tërkuzë, i cili buron nga pjesa veriore e malit me Gropa dhe ujërat e shirave të kodrave përreth. Liqeni i Bovillës ndodhet në Veri-Lindje të Tiranës, midis dy vargmaleve

Ai u formua rreth 15 vjet më parë në pjesën e sipërme të lumit të Tërkuzës, të vendosur midis dy vargmaleve, Krujë - Dajt dhe Skënderbe - Mali me Gropa, hapësirë e shtrirë në zonat e Krujës dhe Tiranës.

Diga e Liqenit Artificial të Tiranës është pjesë e Parkut të Tiranës, i cili është shpallur Park Kombëtar. Bazamenti i saj është gjysmë shkëmbor (tokë). 5 km² dhe shtrihet në pjesën jugore të qytetit të Tiranës, rreth 2 km larg qe

Apartamenti ka nje organizim shume te mire me nje dhome ndenjie, kuzhine me vete, nje dhome gjumi nje tualete me dritare, dhe dy ballkon. Sipërfaqja e tij është sa një e treta e sipërfaqes që zinte liqeni Bonvil në kohën e akullnajave. Thellësia e tij mesatare sot është 3,5 metra. Rreth e rrotull shtrihen fusha të gjera të thara e me kripë në këmbët e vargmaleve që ngrihen përreth liqenit; në shpatet e këtyre maleve gjenden gjurmët e brigjeve të dikurshme, në një lartësi 300 metra mbi.

Liqeni më i madh i Jugut të Evropës, dhe një nga bukuritë e shumta që Shkodra ofron për turistët. Liqeni që ndan kufijtë e Shqipërisë nga Mali i Zi, ka një sipërfaqe prej 368 km katrorë, prej të cilave 149 km katrorë i përkasin Shqipërisë. Liqeni i Shkodres. Liqeni i Prespës Sipërfaqja e tij është sa një e treta e sipërfaqes që zinte liqeni Bonvil në kohën e akullnajave.